Powrót do czasów, kiedy mogłeś być absolutnie każdym. Zgadza się? - Kulturalny Karmnik

Literatura

02.24.2016

Powrót do czasów, kiedy mogłeś być absolutnie każdym. Zgadza się?

?Poczytaj mi mamo jeszcze raz. Praca zbiorowa?, wyd. Nasza Księgarnia 2013

?uwierz nam, to są najfajniejsze lata (…) bo tylko teraz możesz być absolutnie każdym?.

Rodzice Marcela z bajki Barbary Kosmowskiej mają całkowitą rację. Beztroska, odkrycia, szczerość, kreatywność i zachwyt to elementy zabawnych i pouczających historii w książce ?Poczytaj mi, mamo jeszcze raz?. Powróćmy do marzeń z dzieciństwa i zostańmy znów konstruktorami samolotów, astronautami, lekarkami, przedszkolankami i kapitanami statków.

?Wakacje w pudle? Joanny Olech pełne dynamiki realizacji pomysłów przyjaciół z podwórka. Gotowanie suszonej jarzębiny, rysowanie, przedstawienie teatralne ?Król Zlew?. Mocny kontrast w stosunku do współczesnych zabaw na powietrzu w stylu ?siedzą na ławce pod blokiem dwaj mali chłopcy z podkrążonymi oczami i grają w Fifę na iPhonie?.

Są też ?Kolorowe godziny? Wandy Chotomskiej i zegarmistrz z kukułkami, a w ?Biurze Rzeczy Wymyślonych? Marcina Brykczyńskiego można znaleźć postrzeloną walizkę, która kiedyś miała kota lub szybujący tęczowy parasol.

Książkę urozmaicają niebanalne notki biograficzne autorów, zaś graficznie zostałam kompletnie porażona poziomem i nasyceniem kolorów. Ilustracje w bajkowej antologii są istotnie mistrzowskie.

Nie można nie sięgnąć po lekturę. To idealny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi i prawdziwą bajkę, miast płytkich, pełnych abstrakcji telewizyjnych przygód zwierząt hodowlanych w postaci krowy i kurczaka, bądź kosmicznych walk z androidem w roli głównej.

?Kolorowe godziny są na każdym zegarze, na dzień dobry różowe i niebieskie do marzeń?.

 

poczytaj-mi-mamo-jeszcze-raz-b-iext21118988